SCHUBERTOVA SOUTĚŽ LÁKÁ NA KLAVÍRISTY Z CELÉHO SVĚTA

SCHUBERTOVA SOUTĚŽ LÁKÁ NA KLAVÍRISTY Z CELÉHO SVĚTA
Již 21. ročník Mezinárodní Schubertovy soutěže pro klavírní dua proběhne mezi 24. - 27. dubnem 2019 v Jeseníku. Kongresový sál Priessnitzových léčebných lázní bude hostit soutěžní klání desítek klavíristů z mnoha zemí světa včetně Číny, Japonska či Brazílie.
Soutěžní bienále založili v roce 1978 manželé Lejskovi s Aloisem Složilem a za 41 let existence dosáhla „Schubertovka“ mezinárodní prestiže. Letos změří v reprezentativních kulisách jesenických lázní své interpretační schopnosti 26 klavírních duí ve dvou kategoriích, a to opět na špičkových koncertních piánech tuzemské značky Petrof. Soutěž zahájí ve středu 24. dubna koncert laureátů z roku 2017 ukrajinského dua Oleg Kopeliuk – Igor Sediuk. Od čtvrtka 25. do soboty 27. dubna pak budou Kongresovým sálem od rána do večera znít v rámci soutěžního programu skladby velikánů klasické hudby i méně známých skladatelů. Klavíristé se předvedou nejen před zraky odborné poroty, ale především milovníků klasické hudby. Posluchačem soustředěných výkonů mladých hudebníků se totiž může stát kdokoli – soutěž je přístupná veřejnosti, a to zcela zdarma.  Program vyvrcholí v sobotu 27. dubna od 19:00 koncertem letošních laureátů, který bude živě přenášen na vlnách ČRo Vltava. Zážitek z přenosu se ovšem stěží vyrovná zážitku ze živého koncertu, pořadatelé z MKZ Jeseník a ZUŠ Jeseník vás proto srdečně zvou k návštěvě. Jména vítězů ještě neznáme, zážitek je ovšem již nyní zaručen.
(jj)

Město Jeseník, Ministerstvo kultury České republiky, Olomoucký kraj, za přispění Nadace Český hudební fond Praha, Nadace Bohuslava Martinů Praha, PETROF spol. s r. o. Hradec Králové, Nadace život umělce, Agentura J+D Praha, Rakouské kulturní fórum v Praze, Priessnitzových léčebných lázní, Základní umělecké školy a Městských kulturních zařízení v Jeseníku